Автоматизація правильної артикуляції звука [Ц] (Герчик І.І.)

Мета: Автоматизувати правильну вимову звука [Ц] у складах і словах; Розвивати фонематичний слух, мислення, зорову та слухову пам'ять, увагу; Збагачувати словниковий запас. Виховувати інтерес до рідної мови, працьовитість, пізнавальний інтерес до занять з розвитку мовлення, позитивно-емоційний настрій.

Обладнання: дзеркало, ватні кульки, сніжинки, предметні малюнки, розрізні картки.

Хід заняття

І. Організаційний момент

- Привітання та організація класу до заняття

Добрий день, діти!

У нас сьогодні ніби свято,

Гостей зібралося багато,

Тож працюватимемо старанно,

Щоб сказали у кінці:

Діти просто молодці!

ІІ. Логопедична зарядка

Дихальні вправи

Вправа « Сніжинка » (відео падають сніжинки)

Мета: зміцнювати м’язи дихального апарату, здуваючи з долоні сніжинку.

Вправа «Лопатка»  ( слайд  «лопатка»)

Вже час кататись нам іти .

Сніг засипав всі шляхи.

Чим доріжки розгребти,

Щоб санчата провезти?

Відгадай скоріш загадку,

Як зовуть її? .....

Вправа « Футбол ». Інструкція: витягувати губи вперед трубочкою й плавно дути на ватну кульку , заганяючи її у футбольні ворота.

Вправа « Змійка » ( слайд змійка). Інструкція: Приліпивши смужку з салфетки на язик , видихати струмінь повітря.

Артикуляційна гімнастика

Вправа «Парканчик»  (слайд парканчик)

Язик стрибнув,наче зайчик,

І заховався за парканчик.

 (Зімкнути верхні та нижні зуби, посміхнутися. Утримувати на рахунок 1-10.)

Вправа «Жабки»  (слайд усміхнена жабка)

У жабок – скрекотушок –

посмішки до самих вушок.                                

(Посміхнутися, старанно розтягуючи губи ,а потім розслабити їх ).

Вправа «Гірка»  (слайд «гірка»)

Буде спинка язика, наче гірочка, крута.

Кінчик в зуби упираю, із напруженням тримаю.

Робити за інструкцією (Відкрити широко рота. Опустити нижню щелепу якомога нижче. Широким язиком упертися в нижні передні зуби. Щільно притиснути передні краї спинки до корінних зубів. Розслабити язик. Рахунок 1-2.)

Вправа «Неслухняний язичок» (слайд «неслухняний язичок»)

Лінькуватий мій язик.

Працювати він не звик.

Покараю я  язик.                           

(Широкий озслаблений язик покласти на нижню губу й «плямкати» по ньому верхньою губою, промовляючи : пе-пе-пе.)

Молодці !

Голосові вправи

Методична порада: голосові вправи – це поєднання голосу , видиху та артикуляційної позиції.

Вправи:                                        

Погодження та заперечення із закритим ротом;

Гавкання, хрюкання, іржання не закриваючи рот;

Голосні звуки у вигляді сміху з відкритим та закритим ротом                        

ІІІ. Засвоєння нового матеріалу

    Автоматизація правильної вимови [ц] ( відео спів синички)                                             

Характеристика звука [ц]

Отже, ми сьогодні закріпимо вимову звука [ц].  Для правильної вимови звука [ц] спочатку потрібно язик зімкнути з різцями як [т] , потім утворюється щілина між язиком і піднебінням як [с]. Хором вимовимо звук [ц], звернемо увагу на поштовх холодного струменя повітря.

1 .Гра « Відлуння »

Ца___ца-ца--ца---ца----ца-----ца

Цо___цо-цо--цо---цо----цо-----цо

Цу___цу-цу--цу---цу----цу-----цу

Це___це-це--це---це----це-----це

Ці___ці-ці--ці---ці----ці-----ці

2. Повтори утворені склади  ( слайд склади)

АЦ — ОЦ — УЦ — ИЦ                      ЦА — ЦО — ЦУ — ЦИ

ОЦ — УЦ — АЦ — ИЦ                      ЦО — ЦУ — ЦА — ЦИ

УЦ — АЦ — ИЦ — ОЦ                      ЦУ — ЦА — ЦИ — ЦО

ИЦ — УЦ — ОЦ — АЦ                      ЦИ — ЦУ — ЦО — ЦА

АЦ — ИЦ — ОЦ — УЦ                      ЦА — ЦИ — ЦО — ЦУ

3. Розвиток фонематичного сприймання

Визначити наявність звука [ц] серед інших звуків, складів , слів.

· звуки: [м], [ц], [р], [к], [т], [ц], [д], [х], [ц], [ц], [п], [л], [ж], [с], [в];

· склади: уц, ма, ца, ат, ец, та, ну, му, цу, до, іц, ап, со, це, ци, ца, са, ма, ин, та, хо, цу, ми, ці, цо;

· слова: слон, цегла, краплі, шарф, цемент, карта, трава, цукор, крапка, лампа, рука, сонце, цифра, сміх, печиво, цирк.

4. Назви малюнок ( слайд з малюнками)

Цап,  цибуля, цифра, яйце, цукор, цукерка, лисиця, цирк, цемент, цуценя, цегла .

5. Психогімнастика      

Гра « Ось так »

-  Жив собі хлопчик. Він радів сонцю, коли прокидався, ось так…. І радісно йшов до школи ось так… Але якось по дорозі хлопчик побачив великого собаку та злякався ось так… тай побіг. Але пас бігає швидше за хлопчика, наздогнав його та й лизнув ось так… Махнув хвостиком ось так… Хлопчик зупинився й розсміявся. І ми з вами можемо посміятися, як хлопчик, ось так…

6. Закінчи фразу необхідним словом.

Римовані загадки:

Довгі вуха, куций хвіст,

До мисливства в нього хист.

Все знаходить навмання,

Це маленьке….    (цуценя)

Можу я його розбити,

Можу на обід зварити,

Курка нам його несе,

Що це, діти? Це  …. (яйце)

Я руда низького зросту,

Хитра я і довгохвоста,

На курей я вельми ласа,

Вовку-брату я сестриця,

А зовуть мене ….   (лисиця)

7. Утвори слова з кольором. ( слайд із словами)

Цег Цу ла кер Циф ка Сон ра це .

8. Практична робота

- Ви отримали свій малюнок. Хто це? Розфарбуйте.

9. Виставка та аналіз малюнків

10. Підсумок заняття  (слайд молодці)

 
Банер

Національна гаряча лінія

Національна дитяча гаряча лінія

Опитування

Ваш улюблений шкільний предмет